6 veprime që i bëjmë çdo ditë, por na e dëmtojnë rëndë shëndetin

0
5

Ndonjëherë nëse ndiqni tendencat e fundit të shëndetit, mund të dëmtoni veten. Kjo është e gjitha për shkak të reklamuesve që nxisin të rinjtë që kanë trupa të fortë dhe të shëndetshëm të kenë tendencat më të fundit.

Por ata që kanë disa sëmundje kronike ose sëmundje të tjera duhet të jenë shumë të kujdesshëm në lidhje me tendencat shëndetësore që ndjekin.

Ne dëshirojmë të ndajmë me ju rezultatet e disa studimeve – por mbani mend, jo gjithçka që duket e sigurt është e shëndetshme për të gjithë.

Trajnimi me intensitet të lartë

Njerëzit të cilët ëndërrojnë të kenë një trup të përsosur mendojnë se ky trajnim është një magji. Por një studim i kryer nga Universiteti Rutgers tregoi se ata që e bëjnë këtë me një ritëm të shpejtë janë më të prirur për t’u lënduar dhe vuajnë nga inflamacioni i gjunjëve dhe shpatullave.

Në mënyrë që të bëni këtë lloj trajnimi, ju duhet të keni një nivel të caktuar përgatitjeje. Por nëse jeni fillestar dhe vendosni të humbni peshë shpejt, kjo nuk është aspak një alternativë e mirë për ju.

Mbajtja e gjithë kësaj në mendje, sigurohuni që gjithmonë të ngroheni para se të stërviteni dhe të lëvizni gradualisht në ushtrime më intensive.

Pastë dhëmbësh me qymyr

Kohët e fundit, është bërë e modës të përdoret qymyr jo vetëm për pastrimin e stomakut, por edhe për qëllime kozmetike. Nëse dëshironi të përdorni pastë dhëmbësh që përmban qymyr druri, duhet të mbani mend se është gërryes.

Duke pastruar sipërfaqen e jashtme të dhëmbëve tuaj, ai gjithashtu largon pjesërisht smaltin që fatkeqësisht nuk rivendoset. Kjo i bën dhëmbët më të ndjeshëm dhe që të duken më të zbehur. Përveç kësaj, copa të vogla të qymyrit mund të mbërthehen pas mbushjeve dhe në zgavra të dhëmbëve, duke shkaktuar irritim.

Dentistët pohojnë se në mënyrë që të keni një buzëqeshje të përsosur, ju duhet vetëm të vizitoni një dentist.

Cigaret elektronike
Cigaret elektronike me kaseta të ndryshueshme po bëhen gjithnjë e më popullore (IQOS). Besohet se ato janë më pak të dëmshme sesa cigaret e rregullta. Por për shkak se cigaret e nxehta elektronike prodhojnë nikotinë, që përbëhet nga duhan dhe kimikate të tjera, ato po bëhen edhe më të dëmshme për shëndetin e njerëzve.

Bazuar në rezultatet e disa studimeve mbi epitelin e bronkit në njerëzit që pinë IQOS, cigaret elektronike mund të çojnë në inflamacion, stres oksidativ dhe pasoja të tjera të këqija për mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes. Në terma afatgjatë, kjo mund të çojë në sëmundje kronike obstruktive pulmonare dhe kancer.

Spërkatësit e trupit

Kjo metodë e pastrimit mund të çojë në ndryshime në mikroflorën e organeve të brendshme gjenitale, acarim, kruajtje dhe vaginoza bakteriale. Dhe shpesh, mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të qafës së mitrës.

Pra, nëse vërehet ndonjë lloj shqetësimi në organet gjenitale, mos bëni asgjë nga vetja dhe mos i besoni reklamave – shkoni tek një mjek.

Vitamina pa një përshkrim nga mjeku

Mjekët shpesh na kujtojnë se marrja e vitaminave shumë shpesh pa recetë mund të ketë pasoja negative. Për shembull, marrja me tepricë e vitaminës C mund të çojë në formimin e gurëve të veshkave.

Nëse mendoni se nuk jeni duke marrë ushqyes të mjaftueshëm, merrni parasysh t’i përmbaheni një diete në një cilësi më të mirë ose konsultohuni me një mjek dietolog që mund të ofrojë një plan të mirë për konsumimin e ushqimeve tuaja.

Ushtrimet Kegel

Ushtrimet e Kegelit janë të dizajnuara jo vetëm për gratë, por edhe për meshkujt, dhe nëse bëhen siç duhet, ata duhet të bëjnë më të fortë muskujt e legenit. Por ky lloj ushtrimi ka shumë pasoja negative gjithashtu.

Për shembull, nëse një person ka dhimbje në legen ose inkontinencë urinare, kjo stërvitje mund të përkeqësojë gjërat ose të dëmtojë fshikëzën dhe veshkat. Akoma më keq, shumë njerëz e bëjnë këtë ushtrim në mënyrë të gabuar ose bëjnë shumë përsërithe, duke shpresuar që të marrin një rezultat më të shpejtë.

Nëse keni probleme shëndetësore ose dëshironi të shpëtoheni prej tyre me ushtrime të Kegelit, duhet të konsultoheni me mjekun e parë.

Cilat tendenca të tjera shëndetësore mendoni se janë të rrezikshme?

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here