A është kjo maska ​​“më e zgjuar” e fytyrës në botë?

0
13

Kompania e lojrave Razer pretendojnë se kanë krijuar maskën më të zgjuar të fytyrës në botë, e cila është e kompletuar me një mikrofon të integruar. Prototipi, i zbuluar në konventën e teknologjisë CES, pretendon të amplifikojë zërin e përdoruesve, për të parandaluar “zërin e mbytur”.

Dizajni përfshin ventilim aktiv, duke nxjerrë ajrin më të ngrohtë ndërsa tërheq ajrin më të ftohtë.Kompania thotë se maska ​​klasifikohet si një maskë kirurgjikale N95, megjithatë BBC nuk e ka shqyrtuar produktin.

Vetë maska ​​është bërë prej plastike transparente, duke e bërë më të lehtë për njerëzit që të lexojnë buzë.Një maskë transparente vështirë se është një risi në vetvete pasi të tilla ka shumë në treg. Megjithatë kompania thotë se maska ​​gjithashtu ka një “modalitet të ulët ndriçimi”.

Kjo do të thotë që brendësia e maskës ndizet automatikisht kur është errësirë duke ndriçuar pjesën e gojës. Razer pretendon se kjo ju lejon të “shpreheni qartë pa marrë parasysh kushtet e ndriçimit”.

A është e rehatshme të vishesh me gjithë atë teknologji brenda? Epo, ekipi i teknologjisë së BBC nuk e ka provuar.Por Razer thotë që është e përbërë nga një silikon që përshtatet rreth fytyrës dhe është shumë e rehatshme. Ai gjithashtu thotë do të ketë më pak presion tek veshët tuaj.

Karakteristika e patentuar “voiceamp” e maskës është pa dyshim aspekti më i përparuar teknologjikisht i maskës.Kompania thotë se mikrofoni dhe amplifikatori i integruar do ta bëjnë zërin tuaj më të qartë.Zëri i mbytur mund të jetë një problem i veçantë me mbulesat tradicionale në hundë dhe gojë.

Ky është një produkt koncept, nuk është aktualisht në shitje. BBC ka kontaktuar Razer dhe ende nuk ka marrë përgjigje.Sidoqoftë, duke folur për faqen e internetit të teknologjisë The Verge , kompania tha se jetëgjatësia e ventilatorëve është ende duke u testuar, së bashku me kur filtrat duhet të ndryshohen.

Kompanitë e tjera që kanë zbuluar produkte konceptuale tërheqëse në ekspozitën e këtij viti CES përfshijnë:

-Një automjet elektrik Vertical Take-off and Landing me markë Cadillac nga General Motors

-Një tualet që analizon poo tuaj për të bërë rekomandime dietike nga Toto

-Një ekran tablet që mbështillet në një lëvizje nga TCL./ CNA.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here