Aplikacioni që ndalon hakerat të hyjnë në iPhone-in tuaj

0
7

Shkarkimi i aplikacionit të bisedës “Signal” mund t’ju mbrojë kundër një prej metodave më të rrezikshme të hakimit.

Aplikacioni është koduar me një “kurth virtual ” që mund të ndalojë ndihmon iPhone të bjerë në gjurmët e hakerave.

Është jashtëzakonisht e vështirë të hakosh një iPhone, edhe nëse fizikisht ke një pajisje. Por hakerat dhe agjencitë e zbatimit të ligjit kanë përdorur një pajisje të quajtur “Cellebrite Physical Analyzer”.

Tani aplikacioni i bisedës Signal ka zhvilluar një mënyrë për të kapërcyer këtë metodë hakimi.

Signal është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në botë dhe është një nga rivalët më të mëdhenj të WhatsApp.

Aplikacioni është i famshëm për mbrojtjen e tij të sigurisë, duke përfshirë enkriptimin e përparuar nga skaji në fund. Sinjali kohët e fundit zbuloi se kishte marrë një pajisje “Cellebrite” që “ra nga pjesa e pasme e një kamioni”. Dhe zhvilluesit e aplikacionit kanë ngulitur kod të veçantë në aplikacion që mund të prishë sistemin e “Cellebrite”.

Mendoni për atë si një grackë virtuale që fillon të veprojë nëse një makinë Cellebrite përdoret për të krisur iPhone tuaj. Skanimi i skedarëve tuaj iPhone do të prishet, duke i bërë ato të padobishme.”Ne zbuluam se është e mundur të ekzekutojmë një kod arbitrar në një makinë Cellebrite,” shpjegoi Signal.”Duke përfshirë një skedar të formatuar posaçërisht, por ndryshe të padëmshëm, në çdo aplikacion në një pajisje.

“Praktikisht nuk ka kufizime në kodin që mund të ekzekutohet.”E tëra çfarë ju duhet të bëni është të instaloni Signal në iPhone tuaj.Ju as nuk keni nevojë të përdorni Signal si aplikacionin tuaj kryesor të bisedës që mbrojtja të funksionojë.

Kjo do të thotë që ju jeni gjithashtu të mbrojtur nga një prej mjeteve më të efektshme të piraterisë në botë. Sigurisht, hakerat ende mund të gjejnë mënyra të tjera për të hyrë në pajisjen tuaj, kështu që gjithmonë jini të kujdesshëm ndaj postave elektronike të dyshimta, lidhjeve ose mesazheve me tekst./ CNA.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here