Armenia, vrasës i fëmijëve

0
18

8 persona, 2 prej të cilëve ishin fëmijë, vdiqën në sulmin në Ganja në  Azerbajxhan, pas sulmit të bërë nga Armenia, të cilëve sot iu dha lamtumira e fundit

Natën e kaluar, Armenia shtoi një të re në sulmet tradhtare ndaj vendbanimeve civile në Azerbajxhan.

Në sulmin me raketa në Ganja, një nga qytetet më të mëdha të Azerbajxhanit, 13 persona humbën jetën dhe më shumë se 45 civilë  u plagosën.

Ushtria Azerbajxhanase filloi një kundërsulm më 27 shtator, pasi ushtria armene hapi zjarr në vendbanimet civile.

Duke humbur pozicionet e saj, ushtria armene vazhdoi sulmin e saj me vendndodhje civile të Azerbajxhanit me artileri dhe raketa.

Armenia dhe Azerbajxhani kishin marrë një vendim humanitar “armëpushimi” gjatë takimeve të mbajtura në Moskë, i cili parashikonte shkëmbimin e funeraleve dhe të burgosurve në Nago-Karabak, efektiv nga 12:00 në 10 Tetor.

10 persona vdiqën dhe 35 u plagosën si rezultat i ushtrisë armene që sulmuan me raketa qytetin Ganja në Azerbajxhan brenda 24 orëve pas armëpushimit.

Më 15 tetor, në sulmin ndaj civilëve që shkuan në varreza për ceremoninë e varrimit në qytetin e Terter, 4 persona vdiqën dhe 4 u plagosën./Gazetaere

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here