Një raketë ruse goditi të premten një klinikë mjekësore në qytetin qendror të Ukrainës, Dnipro, duke vrarë një person dhe duke plagosur 15 të tjerë.

 

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, konfirmoi sulmin dhe tha se autoritetet po punonin për të shpëtuar të tjerët nga spitali.

 

“Një sulm me raketë në një klinikë në qytetin e Dnipro. Deri tani, një person ka vdekur dhe 15 u plagosën”, shkroi Zelensky në një deklaratë në rrjetet sociale.

 

Më herët, guvernatori rajonal, Serhiy Lysak, tha se qyteti ishte sulmuar nga raketa dhe dronë.

 

Mediat lokale postuan pamjet video të shpëtimtarëve që ndihmojnë njerëzit që arratisen nga klinika përmes korridoreve plot rrënoja.

 

Autoritetet ukrainase thanë se kanë rrëzuar 17 raketa dhe 31 dronë të lëshuar nga Rusia gjatë natës.

 

Rusia ka intensifikuar sulmet e saj ndaj Ukrainës javët e fundit, duke synuar objektet e infrastrukturës përpara një kundërofensive të pritshme ukrainase.

 

Rusia ka intensifikuar sulmet e saj ndaj Ukrainës javët e fundit, duke synuar objektet e saj të infrastrukturës përpara një kundërofensive të pritshme ukrainase.

 

Ukraina raportohet se goditi dy rajone në jug të Rusisë me një raketë dhe një dron të enjten, por Rusia tha se raketa u rrëzua nga sistemet e saj të mbrojtjes ajrore.