Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, bëri një vizitë historike në Mbretërinë e Bashkuar të mërkurën – dhe befasoi një bashkatdhetare me një përqafim gjatë një momenti të improvizuar gjatë një konference për shtyp.

Udhëtimi i Zelenskyt u njoftua vetëm të mërkurën në mëngjes, ndërsa ai kërkon mbështetje për rezistencën e Ukrainës pas agresionit të Rusisë i cili filloi shkurtin e kaluar.

 

Dhe sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, gjatë një konference për shtyp në Dorset, një gazetare ukrainase e BBC-së u ngrit në këmbë dhe pyetjes së saj i parapriu duke thënë se do të donte ta përqafonte Zelenskyn, por ndoshta nuk do të lejohej.

“Pse jo?”, u përgjigj Zelensky, përpara se të lironte foltoren e tij dhe të ofronte një përqafim të ngrohtë.

 

 

Rishi Sunak, kryeministri britanik, mund të shihej në sfond duke buzëqeshur dhe duartrokitur.