Mijëra njerëz kanë ofruar të adoptojnë vajzën e cila lindi nën rrënojat e një ndërtese të shembur në veri-perëndim të Sirisë, pas tërmetit të së hënës.

 

Kur ajo u shpëtua, foshnja Aya që do të thotë mrekulli në arabisht, ishte ende e lidhur me nënën e saj me kordonin e kërthizës. Nëna, babai dhe të katër vëllezërit e motrat e saj vdiqën pasi tërmeti goditi qytetin e Jidayris.

 

Aya tani është në spital.

 

“Ajo mbërriti të hënën në një gjendje kaq të keqe, kishte gunga, mavijosje, ishte e ftohtë dhe mezi merrte frymë”, tha Hani Marouf, pediatri që kujdeset për të.

 

Ajo tani është në gjendje stabile. Videot e shpëtimit të Aya u bënë virale në rrjetet sociale. Pamjet treguan një burrë duke vrapuar nga mbeturinat e shembura të një ndërtese, duke mbajtur një foshnjë të mbuluar me pluhur.

 

Khalil al-Suwadi, një i afërm i largët, i cili ishte atje kur ajo u nxorr nga rrënojat e solli të porsalindurën te Dr Marouf në qytetin sirian të Afrinit.

 

Mijëra njerëz në rrjetet sociale kanë kërkuar tani detaje për ta adoptuar atë.

 

“Do të doja ta birësoja dhe t'i jepja një jetë të denjë”, tha një person.

 

Një prezantuese televizive kuvajtiane tha: "Unë jam gati të kujdesem dhe të birësoj këtë fëmijë... nëse procedurat ligjore më lejojnë."

 

Menaxherja e spitalit, Khalid Attiah, thotë se ka marrë dhjetëra telefonata nga njerëz në mbarë botën që duan të birësojnë fëmijën Aya. Dr Attiah, e cila ka një vajzë vetëm katër muaj më të madhe se ajo, tha:

 

"Unë nuk do të lejoj askënd ta birësojë atë tani. Derisa të kthehet familja e saj e largët, unë po e trajtoj atë si një nga të miat."

 

Për momentin, ajo po e ushqen me gji dhe po kujdeset njësoj si për vajzën e saj.  Në qytetin e lindjes së Aya-s, Jidayris, njerëzit kanë kërkuar nëpër ndërtesat e shembura për të dashurit.