Një superjaht më i gjatë se një fushë futbolli ka dalë në treg së fundmi për më shumë se 340 milionë dollarë.

 

 

Mjeti luksoz i lundrimit më shumë se 115 meta i gjatë ka një ekuipazh të përhershëm prej 36 vetësh dhe krenohet me pistën e vet për ulje helikopterësh, sallë banjash turke dhe kinema.

 

Jahti AHPO, në zotërim të milionerit xhamajkiano-kanadez Michael Lee-Chin, është në shitje për shumën spektakolare të $340 milionëve.

 

 

Mjeti i teknologjisë së lartë do të shfaqet në panairin ndërkombëtar të barkave javës që vjen në Miami .

 

Ai është prodhuar në vitin 2021, dhe tani pritet të arkëtojë $50 milionë më shumë nga sa kishte paguar Lee-Chin për të.

 

Në mega jaht mund të flenë 16 të ftuar në tetë dhoma, përveç akomodimit për ekuipazhin, pilotët dhe bodyguard-ët e shërbëtorët.

 

Mes zbavitjeve të mjetit të famshëm përmendet një sauna “kripe e Himalajeve”, një dhomë banjo turke, bari dhe vendet e plazhin pranë ujit.

 

Mjeti ka gjithashtu tetë barka të vogla shpëtimi, dhe një kimena me 12-vende, shkruan rrjeti TheSun.