Banorët në Kherson detyrohen të pinë ujë nga lumi Dnipro për të mbijetuar

0

Banorët në Khersonin e sapo çliruar po pinë ujë nga lumi Dnipro për të mbijetuar. Ata po vuajnë gjithashtu nga mungesa e energjisë pasi raketat ruse shkatërruan termocentralet, raporton tabloidi britanik The Sun.

Më 11 nëntor, ushtarët e fundit rusë u larguan nga qyteti pasi hodhën në erë kullën televizive dhe shkatërruan urën kryesore Antonovsky pas tyre për të ngadalësuar përparimin ukrainas.

Dhjetëra mijëra u tërhoqën në bregun lindor të Dnipro javën e kaluar, me ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu që urdhëroi një tërheqje poshtëruese pasi komandantët e tij thanë se nuk mund të furnizonin më trupat.

Forcat ruse ende po sulmojnë qytetin, por fuqia e armëve me rreze të gjatë të veprimi vazhdon të krijojë kaos për ushtarët e Vladimir Putinit. Në qytetin kryesisht të braktisur janë Larisa, 59 vjeç dhe bashkëshorti Oleg, 63 vjeç, shkuan në Dnipro për të pirë ujë.

“Gjëja më e keqe kur rusët ishin këtu ishte se ne nuk ishim të lirë. Ishte e vështirë për ne të besojmë se në botën moderne një vend mund të pushtohet nga një tjetër.Ne u përpoqëm të mos provokojmë ushtarët. Gjatë gjithë kohës ishim të stresuar. Ushtarët kërkonin, kontrollonin, plaçkisnin”, tha Oleg.

Pensionistët Piotr, 70 vjeç, një polic në pension dhe gruaja e tij Vala, thanë se u duhej të jetonin nga fondet ruse gjatë gjithë pushtimit, sepse nuk kishin asnjë mënyrë për të tërhequr pensionet e tyre ukrainase.

“Frika ime kryesore është se rusët do të kthehen dhe nëse e bëjnë, do të ketë shumë më tepër luftime”, tha Piotr.

Ndërkohë, shumica e dyqaneve të Khersonit janë të mbyllura, me mijëra njerëz qëndrojnë në radhë për ushqime në sheshin qendror të qytetit.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here