Britania thirrje Mianmarit për të ndalur dhunën mbi muslimanët Rohingya

0

Britania thirrje Mianmarit: Menjëherë të ndalohet dhuna mbi muslimanët Rohingya

Ministrja britanike për Zhvillim Ndërkombëtar, Priti Patel i ka bërë thirrje qeverisë së Mianmarit të ndal dhunën kundër muslimanëve në Arakan, dhe të lejoj shpërndarjen e ndihmave humanitare në atë zonë.

Në një deklaratë të shkruar, Patel tha se ushtria e Mianmarit duhet urgjentisht të ndalojë dhunën dhe sulmet mbi muslimanët Rohingya. “Britania e Madhe i bën thirrje qeverisë së Mianmarit të ulë tensionet në Arakan dhe urgjentisht të lejojë shpërndarjen e ndihmës humanitare në këtë rajon” tha Patel.

Ajo paralajmëroi se hezitimi i Mianmarit që të ndërmarrë hapat e nevojshëm do të bëjë që akoma më shumë njerëz të pafajshëm të humbasin jetët e tyre.

Gjithashtu ajo shtoi se vendi i saj deri tani ka ofruar ndihmë humanitare për rreth 80.000 refugjatë muslimanë në atë rajon.

Patel kujton se mijëra fëmijë në rajon po presin për ndihmë humanitare, duke shtuar se Britania do të sigurojë një shtesë prej pesë milionë sterlinash (5.4 milionë euro) për të ndihmuar refugjatët.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here