Çfarë është hipertiroidizmi?

0

ROMË, 19 nëntor /ATSH/- Në hipertiroidizëm, tiroidja është një gjëndër e vogël në formë fluture e vendosur në pjesën e përparme të qafës e cila prodhon më shumë hormone sesa i duhen trupit, shkruan faqja melarossa.it.

Tiroidja, në fakt, sekreton hormonet e nevojshme për kontrollin e metabolizmit, domethënë mënyrën se si trupi ynë e përdor energjinë. Këto substanca prekin pothuajse të gjitha organet dhe kontrollojnë shumë nga funksionet e tyre më të rëndësishme (si frymëmarrja, rrahjet e zemrës, pesha, tretja dhe disponimi).

Shkaqet dhe simptomat e hipertiroidizmit janë të ndryshme dhe, nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë probleme serioze me zemrën, kockat, muskujt, menstruacionet dhe fertilitetin.

Le të shohim në detaje se çfarë është.

Çfarë është hipertiroidizmi?

I përshkruar për herë të parë në 1786, hipertiroidizmi është një gjendje klinike e karakterizuar nga përqëndrime më të larta se normale të hormoneve tiroide (T3 dhe / ose T4) në gjak. Kjo ndodh sepse tiroidja prodhon më shumë hormone sesa nevojat reale të trupit, veçanërisht tiroksinën (T4).

Ashtu si me hipotiroidizmin, edhe në hipertiroidizëm ka dy lloje kryesore: ai primar, i shkaktuar nga alterimet funksionale të gjëndrës tiroide dhe ai sekondar, me origjinë nga stimulimi i tepërt i gjëndrës tiroide nga hormonet e prodhuara nga gjëndrat e tjera.

Prek rreth 1-2% të popullsisë së përgjithshme, por seksi femër ka një prevalencë më të lartë, rreth 3,9%.

Si funksionon tiroidja

Tiroidja është një gjëndër e vogël në formë fluture me peshë rreth 20-40 gram, e vendosur në pjesën e përparme të qafës, përballë laringut dhe trakesë. Emri i saj rrjedh nga greqishtja thyreoeidès që do të thotë “e ngjashme me një mburojë të zgjatur”.

Ai përbëhet nga dy lobe anësore të lidhura nga një ind organik i quajtur istmus.

Funksioni i tij është të sekretojë hormonet e tiroides T3 (triiodiothyronine) dhe T4 (tiroksinë) të cilat rregullojnë, në aspekte të ndryshme, të gjitha qelizat e trupit.

Ato përbëhen nga tironina dhe jodi: ky i fundit është një mikroelement i domosdoshëm për sintezën e këtyre hormoneve.

Cilat janë simptomat e hipertiroidizmit?

Nuk është e lehtë të identifikohet menjëherë, pasi “imiton” një shumëllojshmëri të gjerë të shenjave dhe simptomave që janë gjithashtu tipike për sëmundje të tjera.

Simptomat më shpesh ndryshojnë nga personi në person, gjithashtu në bazë të moshës dhe mund të përfshijnë, humbje të peshës, rrahje të shpejta të zemrës (takikardi me më shumë se 100 rrahje në minutë) dhe të parregullta (aritmi), nervozizëm, gjendje ankthi ose nervozizmi dhe luhatje humori, ndjenjë lodhjeje dhe dobësi të muskujve, dridhje e lehtë e duarve, rritje të presionit të gjakut, rritje të ndjeshmërisë ndaj nxehtësisë dhe djersitjes dhe pagjumësi./ /os/ata.gov.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here