Çfarë ndodh nëse nuk i pranoni kushtet e reja të WhatsApp brenda 15 Majit?

0
16

WhatsApp po planifikon të fshijë llogaritë e përdoruesve të cilët nuk pranojnë kushtet e tij të reja të diskutueshme të privatësisë.

Shërbimi i bisedës në pronësi të Facebook ka caktuar një afat përfundimtar deri në 15 maj për ndryshimet, të cilat do të shpërndahen për përdoruesit në të gjithë globin.Termat e rinj, të cilët u shfaqën për herë të parë përmes një alarmi brenda aplikacionit muajin e kaluar, ngjallën panik masiv në mediat sociale dhe çuan në një eksod masiv në aplikacionet rivale të bisedave.

Miliona u hodhën nga anija mes frikës për privatësinë e tyre pasi u zbulua se marrëveshja e lejonte aplikacionin të ndante më shumë të dhëna me Facebook.WhatsApp fillimisht u dha përdoruesve një ndërprerje të 8 shkurtit për të rënë dakord për kushtet, por e shtyu atë përsëri në maj pas kritikave të ashpra në internet.

Tani, një email zyrtar i parë nga TechCrunch ka zbuluar se për çfarë po përgatiten përdoruesit që shmangin politikën e re. Sipas mesazhit dërguar partnerëve tregtarë të WhatsApp, firma e Kalifornisë do t’u lejojë përdoruesve të rishikojnë azhurnimin e tij me “ritmin e tyre”.WhatsApp tha se “ngadalë do t’u kërkojë” përdoruesve të respektojnë termat e rinj “në mënyrë që të kenë funksionalitetin e plotë të WhatsApp” duke filluar nga 15 maj.

Ata që nuk pranojnë marrëveshjen, shpërndarë përmes një pop-up, do të bllokohen nga dërgimi i mesazheve dhe mund të shohin llogaritë e tyre të mbyllura.”Për një kohë të shkurtër, këta përdorues do të jenë në gjendje të marrin telefonata dhe njoftime, por nuk do të jenë në gjendje të lexojnë ose dërgojnë mesazhe nga aplikacioni”, shkruajti firma në shënim.

The Sun e kupton që shënimi pasqyron me saktësi planet e WhatsApp që do të shkojnë përpara.”Koha e shkurtër” i referohet një periudhe prej disa javësh, sipas TechCrunch. Disa pretenduan se rregullat e reja i japin Facebook leje për të lexuar mesazhet tuaja private. WhatsApp  mohon  me forcë akuzat.

Kompania ka theksuar se azhurnimi është përqendruar në lejimin e përdoruesve për të dërguar mesazhe me bizneset dhe kjo nuk do të ndikojë në bisedat personale, të cilat mbesin të mbrojtura nga enkriptimi nga fundi në fund.”Ky azhurnim nuk e zgjeron aftësinë tonë për të ndarë të dhëna me Facebook,” tha WhatsApp në një deklaratë muajin e kaluar.

“Ndërsa jo të gjithë blejnë me një biznes në WhatsApp sot, ne mendojmë se më shumë njerëz do të zgjedhin ta bëjnë këtë në të ardhmen dhe njerëzit e tij të rëndësishëm janë të vetëdijshëm për këto shërbime.”Facebook ka filluar mjetet e biznesit në WhatsApp gjatë vitit të kaluar ndërsa lëviz për të rritur të ardhurat nga aplikacioni.

Facebook bleu WhatsApp për 19 miliardë dollarë në 2014 dhe është ende në kërkim të mënyrave efektive për të fituar para prej saj.Aplikacioni tashmë ndan kategori të caktuara të të dhënave personale, duke përfshirë numrin e telefonit të përdoruesit dhe adresën IP, me Facebook./ CNA.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here