COVID-19 në Kosovë, rriten sërish shifrat e infektimeve, regjistrohen 14 viktima gjatë 24 orëve të fundit

0
10

Janë rritur sërish shifrat e infektimeve të COVID-19 në Kosovë.

Autoritetet shëndetësore lajmërojnë se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 685 persona të infektuar.

Fatkeqësisht s’e kanë fituar betejën me virusin, 14 qytetarë, 3 prej të cilëve në Gjakovë. Lajmi i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit janë shpallur të shëruar 788 pacientë.

Njoftimi i plotw:

788 TË SHËRUAR DHE 685 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.742 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 685 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 3 raste (81, 74, 62 vjeç), Ferizaj 2 raste (84, 78 vjeç), Kamenicë 2 raste (77, 77 vjeç), Prishtinë 2 raste (79, 69 vjeç), Lipjan 1 rast (74 vjeç), Mitrovicë 1 rast (71 vjeç), Skenderaj 1 rast (58 vjeç), Suharekë 1 rast (53 vjeç), Vushtrri 1 rast (80 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 95.341 raste nga 456.664 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.948 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 788 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 79.490 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.903.

Rastet

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here