Covid-19, rekord viktimash në Brazil, në 24 orë regjistrohen 1840 të vdekur

0
17
epaselect epa09046391 Workers bury a covid-19 victim at the Nossa Senhora Aparecida Cemetery, in Manaus, Amazonas, Brazil, 01 March 2021 (issued 02 March). Brazil is experiencing the worst moment of the coronavirus pandemic, with an explosion of cases and income that has led health authorities to demand more restriction measures throughout the country, while the President, Jair Bolsonaro, insists on denying the seriousness of a disease that already leaves more than 250,000 dead. EPA/RAPHAEL ALVES

Vazhdon të sjellë viktima të mëdha epidemia e Covid-19 në Brazil. Në 24 orët e fundit 1840 persona e kanë humbur betejën me virusin e rrezikshëm dhe janë infektuar 74.376 njerëz.

Bëhet fjalë për shifrën më të lartë të viktimave në një ditë që nga fillimi i pandemisë. Bilanci i të vdekurve shkon të 259.402 gjithsej teksa janë infektuar 10.722.221 persona. Prej gati 42 ditësh radhazi, mesatarja e viktimave ditore në Brazil mbetet në kuotat një mijë.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here