Dy vitamina kyçe që ju mbrojnë nga Covid-19

0
12

Imuniteti është e vetmja armë që keni për tu mbrojtur nga viruset, përfshirë edhe Covid-19. Të gjithë ekspertët janë në një mendje përsa i përket vitaminave kyçe që një sistem imunitar duhet të ketë për të qenë në gjendje të përballojë viruset e ndryshme stinore.

Bëhet fjalë për vitaminat C dhe D. Këto dy vitamina po shtohen në trajtimet e personave të infektuar me covid-19 duke shpëtuar mijëra jetë dhe mbajtjen konstante të kostove shëndetësore.

Në New York, të sëmurët po marrin 1500 mg vitamin C intravenoze deri 4 herë në ditë.

Pacientët me koronavirus të sëmurë rëndë në sistemin më të madh spitalor të shtetit të Nju Jorkut marrin 1.500 miligram vitaminë C intravenoze tre deri në katër herë në ditë, në lidhje me trajtimet e tjera konvencionale. Së bashku me vitaminën D janë arma e duhur për të luftuar Covid-19.

Nëse nuk dëshironi të konsumoni suplemente vitaminoze, po ju rendisim 10 produktet me përmbajtjen më të lartë të vitaminave C dhe D.

Vitamina C

 • Guavat;
 • Kivit;
 • Specat;
 • Luleshtrydhet;
 • Portokallet;
 • Papaja;
 • Brokoli;
 • Domate;
 • Barbunjat;
 • Lakra kale.

Vitamina D

 • Salmon;
 • Kërpudhat;
 • Qumështi;
 • Qumështi i sojës;
 • Kosi;
 • Djathi;
 • Kefiri;
 • Cerealët;
 • Mishi i derrit;
 • Vezët.

Publikuar më parë tek nëformë.com.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here