Thaçi e Vuçiç në prani të Trump arrijnë marrëveshje historike, Kosovës nuk i cenohet integriteti territorial e as Asocacion me Komuna Serbe

0
1

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka njoftuar se ka takuar në Shtëpinë e Bardhë presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq me ftesë të emisarit special për dialogun, Richard Grenell, ku i pranishëm ishte edhe Këshilltari për Siguri Kombëtare, Robert O’Brien.

Gazeta NewBorn, nga burime shumë të sigurta ndërkombëtare dhe mirë të informuara, mëson se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kanë arritur një marrëveshje për normalizimin e mardhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Sipas burimeve të Gazetës NewBorn, marrëveshja është bërë edhe nën prezencën e Presidentit amerikan, Donald Trump.

Poashtu të njëjtat burime tregojnë se përmes kësaj marrëveshje, Kosovës nuk i cënohet integriteti territorial e poashtu nuk do të ketë as krijim të Asocacionit të Komunave Serbe të Kosovës.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here