Ëmbëlsira të shijshme, por pa sheqer

0

Top tip: Toppings can add calories, fat and sugar, so keep it simple with a dusting of icing sugar

Ëmbëlsirat pavarësisht se janë të shijshme, ato janë tepër të ëmbla dhe shpesh mund të na shkaktojnë probleme të ndryshme të shëndetit, kur jemi konsumatorë të rregullt të tyre.

Simple, but effective: There are ways to make cake eating healthier, such as using yoghurt instead of butter

Por këtu kemi disa ëmbëlsira të cilat nuk janë tepër të ëmbla, por tepër të shijshme.

Not too much! With a cake, stick to a portion the size of your index and middle finger together

Swaps

Kjo ëmbëlsirë përgatitet me pluhur sheqeri dhe krem pasi kremi i rrahur zëvëndësohet me krem djathi i cili ka yndyrë të ulët. Gjithashtu për një shije të mirë i shtohen manaferra.

Por nëse doni të shtoni sheqer, përdorni sheqer për diabetikët ose zëvëndësojeni me fruta.

Scones

Miell, gjalpë, sheqer, krem miks, fiq, qershia dhe pjeshka kjo është receta e kësaj ëmbëlsire.

Mielli përmban fibra e ndërsa frutat do të japin një shije xhelatine të mrekullueshme.

Brownies

Kjo ëmbëlsirë ka në bazë të saj pluhurin e kakaos në vend të çokollatës apo sheqerit. Në vend të vajit mund të përdoret gjalpë dhe arra. Kaloritë e saj nuk janë të tepërta.

Cheesecake

Ky është një kek ku përbërja e tij kryesore është shija e ndryshme e kremrave të djathit pa yndyrë.

Keku me karrotë

Karrotat janë tepër të shijshme e sidomos në ëmbëlsira pasi karrotat ulin yndyrën. Mielli dhe arrat “pasurojnë” ëmbëlsirën me fibra, zink dhe hekur.

Cookies

E veçanta e kësaj ëmbëlsire është se përveç miellit dhe arrave në recetën e saj përfshihen frutat e thata të cilat ndihmojnë për zvogëlimin e sheqerit.

Pluhuri i kakaos me qumësht ndihmon për të ulur kaloritë dhe nuk të shëndosh.

Apple pie

Molla përmban sheqer dhe është një zëvëndësuese e mirë e ëmbëlsuesit.  Duke shtuar mollë në ëmbëlsirë fitojmë një shije të këndshme dhe mbi të gjitha nuk shtojmë në peshë.

Muffins

Kungulli i zier me karrotë është një ëmbëlsues i veçantë për ëmbëlsira pasi mund të parandalojë sheqerin e tepërt duke shtuar vitaminën A dhe C.

Roulade

Kjo ëmbëlsirë është e pasur me bajame duke nxitur kalciumin dhe magnezin duke marrë vlera ushqyese.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here