Erdoğan në Londër: Takimi katër-palësh kaloi “mjaft mirë”

0
3

Pas takimit katër-palësh mbi Sirinë në Londër me presidentin francez, Emmanuel Macron, kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe kryeministrin britanik, Boris Johnson, presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se takimi kaloi “mjaft mirë”.

Takimi u mbajt para samitit të NATO-s në rezidencën e kryeministrit britanik në “10 Downing Street”.

Liderët e katër vendeve diskutuan operacionin e Turqisë që ka objektiv YPG/PKK-në terroristë në Sirinë veriore.

Turqia më 9 tetori nisi operacionin “Burimi i Paqes” për të eleminuar terroristët e YPG/PKK-së nga Siria veriore në mënyrë që të sigurojë kufijtë e Turqisë, të ndihmojë në kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe të sigurojë integritetin territorial të Sirisë.

Sipas dy marrëveshjeve të ndara me SHBA-të dhe Rusinë, Turqia pauzoi operacionin për të lejuar tërheqjen e terroristëve të YPG/PKK-së nga zona e planifikuar e Sirisë.

Ankaraja synon që terroristët e YPG/PKK-së të tërhiqen nga rajoni në mënyrë që të mund të krijohet një zonë e sigurt për t’i hapur rrugën kthimit të sigurt të 2 milionë refugjatëve sirianë.

Gjatë qëndrimit të tij në Londër, presidenti Erdoğan në mbrëmje po ashtu do të marrë pjesë në dy pritje të ndara ku do të takojë liderët e NATO-s. Pritjet do të mbahen në Pallatin Buckingham nga Mbretëresah Elizabeth dhe më vonë në “10 Doëning Street” nga kryeministri Johnson./AA

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here