Flet sinoptikania, ja kur do të shpëtojmë nga shirat

0
4

Me sa duket diellin do ta kemi me kursim në muajin maj. Edhe pse maji është një nga muajit më të bukur, këtë vit ai ka qenë i lagësht dhe me tempratura më të ulëta sesa tipikja e muajit.

Sinoptikania Adiola Bani në një lidhje telefonike në News24 tha se java do të nisë me reshje shiu, të cila do të vazhdojnë deri ditën e premte. Po ashtu edhe temperaturat do të jenë më të ulëta se sa normalja për muajin maj. Ngritja e tyre pritet të ndodhë në fundjave.

“Do të vijojë të mbetemi me reshje shiu deri ditën e premte edhe pse sot gjatë pasdites intensiteti i shirave do të vijë duke u pakësuar. Duke filluar nga orët e mbrëmjes do të kemi një përmirësim të situatës por shirat do të vijojnë të mbeten në territorin tonë deri ditën e premte.

Fundjava do të na sjellë përmirësim të situatës duke bërë që të kemi sërish ditë me diell. Ndërsa për sa i përket temperaturave java do të jetë disi e freskët pasi do të kemi praninë e vranësirave dhe reshjeve gjatë kësaj jave. Por duke filluar nga dita e enjte kemi një rritje graduale të vlerave termike duke bërë që gjatë fundjavës të kemi rritje të temperaturave dhe ditë të ngrohta”- ka thënë sinoptikania Adiola Bani.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here