Futboll, Finlanda dhe Suedia kualifikohen në Euro 2020

0
1

Skuadrat e futbollit të përfaqësueses finlandeze dhe suedeze siguruan vendin e tyre në Kampionatin Evropian “Euro 2020” duke mposhtur kundërshtarët e tyre mbrëmjen e së premtes.

Finlanda arriti të rezervojë debutimin historik në turne, duke mposhtur Lihtenshtajnin me rezultatin 3-0, dhe kështu grumbulloi në total 18 pikë për të siguruar vendin e dytë në Grupin J pas Italisë.

Golat e fitores për Finlandën i shënuan Jasse Tuominen dhe Teemu Pukki.

Në Grupin F, Suedia arriti të mposhtë Rumaninë me rezultatin 2-0 dhe gjithashtu siguroi vendin e dytë në grup pas Spanjës.

Marcus Berg dhe Robin Quaison shënuan në pjesën e parë për të nisur festën për Suedinë.

Rezultatet e së premtes:

Grupi F:

Norvegjia – Ishujt Faroe 4-0

Spanja – Malta 7-0

Rumania – Suedia 0-2

Grupi J

Finlanda – Lihtenshtajni 3-0

Bosnjë dhe Hercegovina – Italia 0-3

Armenia – Greqia 0-1

Grupi D

Zvicra – Gjeorigjia 1-0

Danimarka – Gjbraltari 6-0/AA

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here