iPhone juaj do t’iu “heqë qafe” reklamat e bezdishme që shfaqen në Facebook

0
7

APPLE më në fund po ju lejon të bllokoni aplikacionet që mund tw shfaqen teksa shihni video nw rrjetet sociale, si Faceboook.

Azhurnimi tjetër i madh i iPhone vjen këtë javë dhe do të jetë një gjë shumë e madhe për aplikacionet  si Facebook. Tani për tani, aplikacionet mund t’ju caktojnë me një ID unike të reklamës.

Kjo mund t’ju ndjekë nëpër internet  dhe nëpër aplikacione.

Është krijuar për t’i bërë reklamat më të rëndësishme për ju, por shkalla e mbledhjes së të dhënave do të thotë se është e keqe për privatësinë tuaj.

Apple tashmë e ka parë këtë ndjekje në shfletuesin e internetit Safari, i cili ka qenë në gjendje të bllokojë për një kohë ndjekjen në të gjithë uebfaqen.

Por azhurnimi i ri iOS 14.5 do të bëjë të njëjtën gjë për aplikacionet në iPhone tuaj. Kjo do të thotë që një reklamues i madh si Facebook nuk do të jetë më në gjendje t’ju “ndjekë virtualisht” në ëeb, për të krijuar një pamje të stilit tuaj të jetës, zakoneve të shpenzimeve dhe më shumë.

“Ne besojmë se përdoruesit duhet të kenë zgjedhjen mbi të dhënat që janë mbledhur rreth tyre dhe mënyrën se si ato përdoren”, tha shefi i Apple Tim Cook në një cicërimë në fund të vitit të kaluar. Facebook mund të vazhdojë të gjurmojë përdoruesit në të gjithë aplikacionet dhe faqet e internetit si më parë. Transparenca e Ndjekjes së Aplikacioneve në iOS 14 do të kërkojë që së pari të kërkojnë lejen tuaj.”

Tashmë mund ta çaktivizoni këtë ndjekje reklamash nëpër aplikacione në një shkallë të gjerë.Por azhurnimi i ri detyron aplikacione specifike që në mënyrë të qartë të kërkojnë lejen tuaj për t’ju gjurmuar.Dhe nëse nuk doni që Facebook t’ju ndjekë në internet, thjesht mund t’i thoni që të mos e bëjë. Përditësimi i ri iOS 14.5 pritet të hapet globalisht të hënën./ CNA.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here