Kalendari historik, çfarë ka ngjarë më 20 shtator

0
1

20 shtator 622 – Profeti Muhamed (a.s.) dhe Ebu Bekri (r.a.) mërguan nga Meka në Medinë, një shpërngulje që në historinë islame njihet si “hixhret”.

20 shtator 1942 – Njësitë gjermane masakruan rreth 3 mijë hebrenj për 2 ditë në qytetin Letiçev të Ukrainës.

20 shtator 1951 – Turqia u anëtarësua në NATO.

20 shtator 1981 – Irani ekzekutoi brenda ditës plot 149 militantë majtistë.

20 shtator 1984 – Sulmi kamikaz (me bombë) në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Bejrut u mori jetën 23 personave, 2 prej të cilëve shtetas amerikanë. Kurse në mesin e 60 të plagosurve ishin gjithashtu ambasadorët e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe.

20 shtator 1988 – Naim Suleymanoglu theu 6 rekorde botërore në garat e peshëngritjes gjatë Lojërave Olimpike të Seulit.

20 shtator 2012 – Prokurori Murat Uzun, me detyrë në qytezën Ovacik të rrethit Tunceli të Turqisë, humbi jetën si pasojë e një sulmi terrorist të PKK-së.

20 shtator 2014 – Zyrtarët e Konsullatës së Përgjithshme të Turqisë në Mosul dhe familjet e tyre, të cilët ishin marrë peng nga organizata terroriste DAESH, u lanë të lirë pas 101 ditësh.

20 shtator 2017 – Një tërmet me magnitudë 7,1 ballë të shkallës Rihter u mori jetën 224 personave në Meksikë.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here