Kalendari historik, çfarë ka ngjarë më 25 nëntor

0
2

25 nëntor 1072 – Sultan Alp Arslani, sovran 2. i Perandorisë së Madhe Selxhuke, u nda nga jeta pasi ishte plagosur me thikë 4 ditë më parë nga komandanti i kalasë së Berzemit, gjatë fushatës ushtarake drejt Samarkandës.

25 nëntor 1893 – Mbishkrimet e Orhunit, vepra monumentale që hedhin dritë mbi historinë e turqve, u deshifruan nga akademiku Wilhelm Ludwig Thomsen i Universitetit të Kopenhagës.

25 nëntor 1899 – Këshilli i Ministrave të Shtetit Osman miratoi Marrëveshjen për Hekurudhën Anadoll-Bagdad. Kompania Hekurudhore e Anadollit, me kapital gjerman, mori përsipër ndërtimin e hekurudhës Konia-Bagdad-Basra për 8 vite.

25 nëntor 1936 – Gjermania dhe Japonia bënë marrëveshje për të parandaluar ekspansionizmin e Bashkimit Sovjetik.

25 nëntor 1943 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Franklin D. Roosevelt, Kryeministri i Britanisë së Madhe, Winston Churchill dhe Kryetari i Shtetit të Kinës, Chiang Kai-Shek, u takuan në Samitin e Kajros dhe ranë dakord për vazhdimin e luftës deri në dorëzimin e Japonisë.

25 nëntor 2009 – Shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan përmbytje të mëdha në qytetin Xhidë të Arabisë Saudite. Në këtë fatkeqësi natyrore humbën jetën 122 persona, ndërsa 350 të tjerë rezultojnë të zhdukur ende sot e kësaj dite.

25 nëntor 2016 – Lideri i Revolucionit Kuban, Fidel Castro, u nda nga jeta në moshën 90-vjeçare.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here