Këngëtarja e famshme ndihmoi “Modernan” për zbulimin e vaksinës së Covid-19

0
20
epa04289416 US singer Dolly Parton performs at the Pyramid Stage of the Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts 2014, held at Worthy Farm, near Pilton, Somerset, Britain, 29 June 2014. The outdoor festival runs from 26 to 30 June. EPA/WILL OLIVER

SHBA

Dolly Parton ka dhuruar 1 milionë dollarë për të financuar kërkimet për vaksimën kundër Covid-19, Moderna.

Më shumë se shtatë muaj më vonë, është zbuluar se donacioni i këngëtares ndihmoi në financimin e vaksinës së Modernas për COVID-19, e cila këtë javë u bë vaksina e dytë e koronavirusit me një sukses të lartë.

Emri i Parton shfaqet në raportin paraprak për vaksinën midis sponsorëve të tjerë si Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, dhe Universiteti Emory.

Këngëtarja fillimisht i dhuroi paratë në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt për nder të mikut të saj dhe profesorit të kirurgjisë Vanderbilt dr. Naji Abumrad.

Vaksina e Modernas është 94.5% efektive kundër koronavirusit, sipas të dhënave të para të lëshuara këtë javë nga kompania.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here