Kompania turke do të zëvendësojë urën e prishur në Irpin të Ukrainës

0

Kiev
Një firmë turke e ndërtimit do të ndërtojë një urë të re në periferi të kryeqytetit ukrainas për të zëvendësuar urën që ishte shkatërruar për të bllokuar përparimin rus drejt qytetit, raporton Anadolu Agency (AA).

Një imazh i refugjatëve ukrainas në zonën e Irpinit të grumbulluar nën urën e shkatërruar, e cila do të ruhet si një memorial lufte, është bërë një nga skenat më ikonike të konfliktit.

ONUR Group, një kompani me qendër në Stamboll, po ndërmerr një projekt për të ndërtuar një urë të re për t’i shërbyer kalimit në Kiev mbi lumin Bucha.

Duke folur për AA, menaxheri i firmës së ndërtimit Onur Ceylan nënvizoi rëndësinë gjeografike të urës së re dhe ekspertizën e sektorit turk të ndërtimit dhe profesionistëve.

“Kërkesa për të përfunduar një urë të re -një projekt kaq i rëndësishëm — në një kohë kaq të shkurtër tregon arritjen e inxhinierëve, kontraktorëve dhe industrisë turke të ndërtimit në botë”, tha Ceylan.

Ai gjithashtu tha se ekspertët turq dhe ukrainas po punojnë së bashku në aspektet arkitekturore të një varreze përkujtimore të planifikuar për Irpinin.

ONUR Group ka operuar në Ukrainë që nga viti 2014 dhe ka përfunduar qindra projekte atje, tha Ceylan, duke shtuar se ata po ndihmojnë gjithashtu ukrainasit në nevojë pasi gati 2.000 u strehuan në kantieret e ndërtimit të kompanisë.

 

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here