Kryeministri spanjoll: Do të ndihmojmë Ukrainën të hetojë krimet e mundshme të luftës

0

Spanja do të mbështesë autoritetet e Ukrainës “në hetimin e krimeve të mundshme të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit”, tha të hënën kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, raporton Reuters.

Një delegacion paraprak i zyrtarëve të policisë spanjolle ka mbërritur tashmë në Kiev për t’u takuar me përfaqësues të zyrës së prokurorit publik ukrainas, tha Ministria e Brendshme spanjolle.

Në takimin e tyre fillestar, të dy vendet përcaktuan kushtet e bashkëpunimit dhe specifikuan fushat e vendosjes, tha ministria.

Oficerët spanjollë do të punojnë së bashku me hetuesit dhe prokurorët ukrainas në mbledhjen e provave që mund të përfshihen në rastet që hetojnë shkeljet e supozuara të ligjit ndërkombëtar pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt.

Sanchez njoftoi gjithashtu se një qendër e re trajnimi për trupat ukrainase në qytetin qendror spanjoll të Toledos do të fillojë të funksionojë në fund të nëntorit.

 

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here