Ky është vaji i vetëm që u përshtatet të gjitha llojeve të lëkurës dhe trajton çdo problem tuajin

0
1

Përdorimi i vajrave duhet të jetë pjesë e rutinës suaj të bukurisë, por së pari duhet të dini se cili lloj është i përshtatshëm për tipin e lëkurës suaj.  Vaji i arganit është një nga ato përbërës që shihni në çdo produkt, lexoni në çdo artikull, dhe më poshtë do të lexoni pse është vaji ideal për çdo lloj lëkure dhe pse është kaq i mrekullueshëm.

Çdo  vaj i fytyrës ka një formulë, peshë dhe shkallë të ndryshme të përthithjes, duke i bërë disa më të përshtatshme për lloje dhe probleme të caktuara të lëkurës sesa të tjerët. Vaji i kastor dhe vaji i farave të rrushit, për shembull, reduktojnë sasinë e vajit të tepërt në lëkurën e prirur ndaj akneve, ndërsa vaji i arrës së arrës së kokosit dhe avokados veprojnë si hidratues për lëkurën e thatë.

Vaji i arganit, megjithatë, bie në mes të spektrit, nuk është shumë i rëndë, por as shumë i lehtë. duke e bërë atë të përsosur për t’u përdorur në të gjitha llojet e lëkurës. Është i pasur me acide yndyrore omega, vitaminë E dhe acide linoleike, të gjitha këto veprojnë si hidratues në lëkurën tuaj, por edhe kundër akneve./living.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here