“Lapsus”, Johnson falënderon Putinin për udhëheqjen e tij në vend të Zelenskyt

0

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson bëri një lapsus të rëndësishëm verbal teksa falënderoi Vladimir Putin në vend të Volodymyr Zelensky për “udhëheqjen e tij frymëzuese”.

Në kontributin e tij të parë të madh si deputet gjatë një debati në Commons, ish-kryeministri konservator tha se është e rëndësishme të “dyfishojmë mbrojtjen tonë ndaj ukrainasve” ​​nëse Putin dyfishon “agresionin” e tij.

Ndërsa renditi arsyet pse kundërsulmja e Ukrainës po rezulton e suksesshme, megjithatë, Johnson falenderoi pa dashje Putinin për “udhëheqjen e tij frymëzuese”, përpara se të korrigjohej shpejt dhe të falënderonte Zelensky.

Ai tha: “Falë heroizmit të forcave të armatosura të Ukrainës, falë pjesërisht armëve që ne jemi krenarë që ofrojmë, përgëzoj mikun tim të nderuar (James Heappey) për përshkrimin e tij të punës së forcave të armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, armët që po dërgojmë, lista e madhe…

“Faleminderit gjithashtu, natyrisht, për udhëheqjen frymëzuese të Vladimir Putin…”

Z. Johnson e kuptoi menjëherë gabimin e tij dhe shtoi: “Udhëheqja frymëzuese e Volodymyr Zelensky, falni Unë, forcat ruse janë dëbuar ditët e fundit nga pjesë të mëdha të veri-lindjes së vendit rreth Kharkiv.

“Dhe ata janë nën presion në rritje në Kherson në jug, dhe nuk kam asnjë dyshim që ukrainasit do të fitojnë.”

Lajthimi i zotit Johnson erdhi gjatë një debati të përgjithshëm mbi situatën në Ukrainë.

Ishte hera e dytë që deputeti për Uxbridge dhe South Ruislip dha një kontribut në Commons.

Në paraqitjen e tij të parë që nga largimi nga posti i kryeministrit, Johnson bëri homazhe për Mbretëreshën në ngjarjen speciale dy-ditore në Parlament.

Gjatë fjalimit të tij për Ukrainën, Johnson tha gjithashtu se Mbretëria e Bashkuar duhet të jetë e përgatitur për të dhënë “më shumë ndihmë ushtarake” dhe “më shumë mbështetje ekonomike” për Kievin.

Ai tha: “Nëse Putini do të dyfishojë agresionin e tij, atëherë ne duhet të dyfishojmë mbrojtjen tonë ndaj ukrainasve dhe duhet të jemi të përgatitur për të dhënë më shumë ndihmë ushtarake dhe më shumë mbështetje ekonomike, dhe unë i mirëpres me ngrohtësi njoftimet nga kjo. Qeveria këtë javë”.

Johnson paralajmëroi gjithashtu kundër inkurajimit të ukrainasve për të bërë një marrëveshje për të “tregtuar tokën për paqe” për të lejuar gazin rus të rrjedhë në Evropë.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here