Lëkura juaj do të ndryshojë tërësisht vetëm pas aplikimit të kësaj maskeje

0
4

Janë gjithnjë e më shumë qendrat e bukurisë që përgatisin maska me çokollatë për një lëkurë të shndritshme, më të re në pamje e më natyrale. Kakoja është ekselente për fytyrën sepse siguron antioksidantë që luftojën radikale të lira dhe shkaktojnë plakje të parakohshme. Flavonolet e kakaos ndihmojnë për të përmirësuar strukutrën e lëkurës dhe hidratimin e saj.

Gjithashtu, përmban minerale që promovojnë rigjenerimi ne qelizave dhe riparimin e indeve. Kjo maskë përgatitet edhe me jogurt, miellë tërshëre e mjaltë. Jogurti ka veti hidratonte që ndihmojnë lëkurën të jetë e butë, përmban acid laktik që eksfolioon lëkurën, mbyll poret dhe redukton njollat në lëkurë.

Për të përgatitur këtë maskë do t’ju duhet kakao pluhur pa sheqer, jogurt i bardhë, tërshërë dhe mjaltë. Hidhni një lugë kakao në një tas. Shtoni dy lugë gjelle kos të bardhë. Shtoni dhe një lugë miell tërshëre pluhur dhe një lugë kafeje mjaltë. Maska juaj është gati. Aplikojeni në fytyrë të pastruar dhe lëreni për 15 minuta. Hiqeni me një pecetë të laguar. Shpëlajeni fytyrën ujë të ngrohtë dhe thajeni.

 

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here