Miliarder, mjek, edukator dhe veteran i Forcave Ajrore të SHBA/ Njihuni me ekuipazhin e parë civil të Space X

0

Një miliarder, një mjek, një profesor kolegji dhe një ish-raketor i Forcave Ajrore do të marrin pjesë në udhëtimin e parë gjithë-civil në hapësirë ​​kur të hipin në një raketë SpaceX të Mërkurën dhe të nisen në orbitë.

Sipas DailyMail, misioni, i quajtur “Inspiration4”, u ble nga miliarderi Jared Isaacman, 38 vjeç, i cili është themeluesi i “Shift4 Payments”.

Isaacman njoftoi blerjen e madhe në shkurt, së bashku me lajmet se ai do t’u jepte vende tre personave të rastit.

Ai nuk do të zbulojë koston e saktë të udhëtimit, por ka thënë se ishte më pak se 200 milionë dollarë.

“Ne me të vërtetë jemi përpjekur ta bëjmë atë të arritshëm për të gjithë,” tha Isaacman në një intervistë në fillim të këtij viti.

“Njerëzit e përditshëm janë në gjendje t’i bashkohen misionit, ndërsa vetëm superfuqitë i kanë dërguar njerëzit në hapësirën e jashtme.”

Ekuipazhi i plotë u zbulua në mars, i cili përfshin Hayley Arceneaux, 29 vjeç, një asistente mjek në Spitalin Kërkimor të Fëmijëve të Shën Jude dhe të mbijetuar nga kanceri, Sian Proctor, 51, një edukator kolegji në Tempe, Arizona dhe Chris Sembroski, 41, një ish Raketues i Forcave Ajrore nga Everett, Ëashington, shkruan CNA.al

Ngritja është planifikuar për nesër, 15 Shtator në orën 20:00 ET nga platforma e nisjes 39A, në Qendrën Kennedy të NASA-s në Florida.

Ekuipazhi më pas do të kalojë tre ditë në një orbitë 360 milje mbi Tokë, e cila është më larg se Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS).

Atje, ata do të rrotullojnë globin një herë në 90 minuta me më shumë se 17,000 milje në orë, ose afërsisht 22 herë shpejtësinë e zërit.

Misioni ‘Inspiration4’ parashikohet të mbyllet në korrik./ CNA.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here