Mos e hiqni kurrë nga dora, ky lëng ju mbron nga sëmundjet e rënda

0
4

Lëngu i selino është shumë i shëndetshem, redukton inflamacionin dhe përmirëson shëndetin e zorrëve.

Përdoruesit e Instagram shpesh ngarkojnë fotot e kësaj pije. Ata thonë se ndikon pozitivisht në trup. Kryesisht pihet në mëngjes kur kemi stomakun bosh.

“Më pëlqen të filloj ditën me lëng të freskët dhe të ftohtë selino. Është një pije antiinflamatore dhe e alkalizuar. Sinqerisht, më bën të ndihem aq energjike”, shkruan modelja australiane Miranda Kerr.

Selino është i pasur me fibra dietale, vitamina A,C dhe K, kalium, mangan, vitamina B2, B6, kalcium, magnez dhe fosfor, acid pantotenik.

Shkencëtarët kanë gjetur se njerëzit që pinë këtë lëng shpesh kanë një rrezik 76 për qind më të ulët të sëmundjes Alzheimer.

“Përveç pretendimit për trajtimin e sëmundjeve autoimune, duke parandaluar kancerin dhe duke kontribuar në alkalizimin e trupit tuaj, lëngu i selino tingëllon shumë i mirë për të qenë e vërtetë,” tha nutricionistja Natalie von Bertou për ueb sajtin ‘Helt helt’ nga Danimarka.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here