Nasa është gati të transferojë helikopterin e parë në Mars

0
12

Nasa është gati të fluturojë me helikopterin e parë në Mars. Anija kozmike e vogël quhet Ingenuity dhe do të bëjë histori kur të fluturojë në Planetin e Kuq. Shkencëtarët në Laboratorin e Jet Propulsionit të Nasa (JPL) thanë se ka përfunduar një rishikim përfundimtar i sistemeve mini helikopterë.

Ata gjithashtu kanë zgjedhur zonën e fluturimit. Ajo mbërriti në planet me roverin e Perseverance në 18 Shkurt por deri më tani ka mbetur i bashkangjitur me roverin Nasa.

Inxhinieri i JPL Timothy Canham zbuloi gjatë një seance azhurnimi publik: “Po, ne padyshim që jemi shumë të ngazëllyer. Tani për tani, helikopteri është akoma i lidhur me roverin. Pra, ne po e mbajmë atë të ngrohtë dhe të ushqyer.Ne jemi duke ngarkuar bateritë. Dhe, ne gjithashtu po punojmë me ekipin e Farah për të identifikuar një vend përfundimtar për helikopterin.”

Perseverance do të duhet të marrë helikopterin në vendin e tij të zbritjes dhe kjo mund të zgjasë disa ditë, sipas inxhinierëve. Atëherë mund të duhet rreth një javë për t’u vendosur plotësisht.

Plani aktual është lëshimi i helikopterit rreth 60 ditë pas uljes fillestare të Marsit më 18 Shkurt.Sistemi i Dorëzimit të Helikopterit Mars duhet të lëshojë mini helikopterin në një sipërfaqe të sheshtë. Fluturimet provë duhet të fillojnë jo më herët se java e parë e prillit.

Helikopteri do të përdoret për imazhin e monitorimit të mjedisit dhe do të mbështesë të dhënat që këmbëngulja tashmë po merr. Nasa do të transmetojë një konferencë të drejtpërdrejtë në lidhje me helikopterin në Nasa Television, si dhe aplikacionin dhe faqen e tij në internet./ CNA.al

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here