Ndahen çmimet Nobel për Letërsinë, publikohen fituesit

0
4

Janë ndarë sot çmimet për Nobel në Letërsi, ku fitues janë autorja polake Olga Tokarczuk dhe autori austriak Peter Handke. Theksohet se këtë vit u shpall edhe fituesi për vitin 2018, që është autorja Tokarczuk, pasi vitin e kaluar u anulua Nobeli për shkak të skandalit seksualit që plasi përJean-Claude Arnault (drejtor artistik francezo-suedez)

Mats Malm, sekretari i Akademisë Suedeze shpalli emrat fitues ditën e sotme në Stokholm.

Për vitin 2019, fitues është autorit austriak Peter Handke.

Nobeli 2018 i është akorduar autores polak Olga Tokarczuk.

 

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here