Nëse dëshironi një bark të sheshtë, shmangni pesë zakonet më të këqija të mëngjesit

0

Ka zakone të mëngjesit që mund të çojnë në shtim në peshë dhe fryrje, shmangni ato.

Çfarëdo që mendoni për mëngjesin, ekspertët konfirmojnë herë pas here se ai është ende vakti më i rëndësishëm i ditës. Pse? Epo, përveçse ju ndihmon të zgjoheni, është e rëndësishme për përqendrim dhe energji dhe duket se mund t’ju ndihmojë gjithashtu të humbni peshë, ose të humbni yndyrën e barkut dhe të mos ndiheni të fryrë.

Shumë nga përfitimet e mëngjesit lidhen pikërisht me reduktimin e yndyrës në bark. Mëngjesi është i mirë për metabolizmin dhe në këtë mënyrë redukton rrezikun e obezitetit. Për më tepër, një Sondazh Kombëtar i Ekzaminimit të Shëndetit dhe Ushqyerjes zbuloi se ata që hanë mëngjes kishin një BMI nën 25, shpjegon Lori Wright, Ph.D., një nutricioniste dhe dietologe.

“Fryrja e barkut mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë dietën, hormonet dhe disa kushte shëndetësore si alergjitë ushqimore ose intolerancat”, thotë Amber Pankonin, një dietologe e regjistruar dhe themeluese e blogut ushqimor Stirlist.

“Për të reduktuar fryrjen, është e rëndësishme të hani një mëngjes me proteina dhe me pak fibra për të shmangur kapsllëkun. Ngrënia e ushqimeve të pasura me sheqer mund t’ju bëjë të ndiheni të pakënaqur dhe të uritur.”

Pra, zakonet tuaja të të ngrënit në mëngjes mund të ndikojnë padyshim në pamjen e stomakut tuaj dhe patjetër që dëshironi t’i shmangni këto pesë.

1. Shmangia e mëngjesit

Ata që e anashkalojnë mëngjesin priren të hanë tepërt për vaktet e mëvonshme ose të ushqehen vazhdimisht sepse janë të uritur. Nëse nuk keni kohë për mëngjes, të paktën hani një vezë të zier dhe disa fruta të freskëta – më mirë se asgjë.

2. Mëngjesi i ngrënë shumë shpejt

Ushqimi shumë shpejt mund të shkaktojë fryrje. Tretja fillon në gojë dhe është shumë e rëndësishme të përtypni siç duhet ushqimin përpara gëlltitjes.

3. Shmangia e proteinave

Për mëngjes, është më e lehtë të mbushni veten me karbohidrate – briosh, pasta dhe thekon. Por një mëngjes pa proteina mund të shkaktojë uri të hershme dhe sheqer të ulët në gjak. Proteina është çelësi për ngopjen dhe mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme, thotë Dr. Wright. Provoni të hani bukë të thekur integrale me avokado, kos grek me fruta të freskëta ose një omëletë me perime.

4. Mëngjeset e gatshme

Sipas ekspertëve, një zgjedhje e tillë nuk është gjithmonë një gjë e mirë. Shumica përmbajnë shumë sheqer, dhe ne tashmë e dimë se kaloritë boshe nuk sjellin shumë energji, vetëm lodhje dhe uri të re. Zgjidhni ushqime cilësore të pasura me vitamina dhe fibra që do t’ju ngopin për disa orë dhe nuk do t’ju bëjnë të ndiheni të fryrë, shkruan Ordinacija.hr .

5. Kafeja latte nuk është një zgjedhje e mirë për mëngjes

Nëse për mëngjes pini vetëm kafe me sheqer, sigurisht që nuk do t’ju mjaftojë. Është shumë e rëndësishme t’i mbani nën kontroll ato kalori të mëngjesit nga pijet dhe ushqimet e ndryshme sepse në të kundërt mund të dalin jashtë kontrollit.

 

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here