Ngjarja që tronditi Maqedoninë, si nisi sherri për 1500 euro

0
3

Vrasja me thikë e një gruaje të moshuar dhe plagosja e djalit të saj dhe nuses së shtëpisë ka tronditur Maqedoninë.

Dy të plagosurit ndodhen të shtruar spitalin e Shkupit në gjendje të rëndë, ndërsa policia ka zbuluar edhe motivin e krimit të trefishtë. Sipas hetimeve, vrasja e të moshuarës dhe plagosja e djalit dhen uses ka ardhur si pasojë e një sherri për një borxh prej 1 500 eurosh.

Personi i dyshuar i kishte dhënë këtyre të fundit një borxh për blerjen e banesës ku ata jetonin. Borxhi i mbetur ishte 1 500 euro, edhe pse pretendohet se borxhi prej 1 500 eurove ishte shlyer, agresori pretendonte se ajo shumë ishte me kamatë dhe pretendonte të merrte edhe shumën e kamatës nga çifti, shumë që kishte shkuar, sipas informacioneve të marra në vendngjarje, në 20 000 euro.

Alsat mëson se çështja kishte shkuar në gjykatë por mosmarrëveshja ishte në shqyrtim e sipër.

Ndërsa mëngjesin e djeshëm i dyshuari i krimit rreth orës 4, ishte paraqitur sërish në banesën e çiftit për t’u kërkuar edhe një herë paratë e pretenduara nga kamata.

Në banesë në ato momente ndodheshin vjehrra dhe e reja e saj, ndërsa djali ndodhej jashtë banesës.

I dyshuar fillimisht ka sulmuar plakën 76-vjeçare me të paktën 20 goditje me thikë duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme ndërsa ka plagosur rëndë po me thikë nusen e shtëpisë.

Në ato momente është kthyer edhe djali në shtëpi por edhe ai është sulmuar me të njëjtën thikë dhe është plagosur rëndë.

Nga të bërtiturat dhe ulërimat që janë dëgjuar në zonë komshinjtë kanë lajmëruar policinë.

Me të shkuar policia në vendngjarje agresori ka tentuar të largohet por është kapur një orë më pas prej saj, rreth orës 5 të mëngjesit në qytetin e Gostivarit. Kujtojmë se 76-vjeçarja nuk jetonte me çiftin por kishte qenë mysafire në shtëpinë e çiftit.

Mësohet se agresori është punonjës i Njësisë Zjarrfikësve së Gostivarit, por policia për momentin, për shkak edhe të hetimeve në vijim, nuk jep detaje për identitetin e tij.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here