Një tjetër virus i rrezikshëm “zbulohet” në Kinë, shkencëtarët: Mund të bëhet pandemi. Ja për çfarë bëhet fjalë

0
141
Një virus i ri gripi ka potencial te forte qe te shnderrohet ne pandemi. Alarmin e japin shkencetaret ne Kine, raporton BBC.

Sipas te dhenave te fundit ai eshte shfaqur te derrat, por studimet thone se mund te infektoje edhe njerezit.

Studiuesit janë të shqetësuar se ai mund të pesoje mutacione dhe te perhapet lehtesisht nga nje person tek tjetri dhe te shkaktoje keshtu nje shperthim global.

Edhe pse sipas shkencetareve nuk eshte problem per momentin, ata thone se ai ka “të gjitha shenjat” per t’u pershtatur dhe per te infektuar njerezit. Per kete, duhet mbajtur nen monitorim.

Nderkohe qe si virus i ri, nuk ka te dhenave lidhur me imunitetin qe mund te paraqesin njerezit lidhur me te.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here