Njihuni me çajin që shton jetëgjatësinë

0

matcha-cup.jpg

Nëse nuk e keni degjuar më parë, ky është çaji i famshëm kinez që shton jetëgjatësinë. Ky çaj ka një traditë të hershme sipas fermerit 75 vjeçar Kyugo i cili merret me kultivimin e çajit dhe me tharjen e gjetheve te gjelbërta.

Ai tha se nga pirja e këtij çaji, nëna e tij është 101 vjeçe pasi gjithmonë ka pirë çaj me mjalt.

Çaji Matcha është një pluhur i gjelbër, i ndritshëm dhe disa herë përzihet me qumësht që përmban ëmbëlsues nga bajamet.

Çaji me gjethe të gjelbra është përhapur tepër në mediat sociale dhe është sjellë në Japoni nga Kina prej murgut Zen Eisai në shekullin e 12-të.

dsc-0842.jpg

Japonia prodhon rreth 80.000 ton çaj dhe rreth 1.000 ton dërgohet në Europë çdo vit.

matcha-field.jpg

Në Japoni është një restorant që bën çaj Matcha dhe është një nga pijet më të preferuara për japonezët.

Ajo shoqërohet me ëmbëlsira, akullore dhe me karamele.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here