Pamjet me dron/ Shihni shpërthimin vullkanik të regjistruar nga perspektiva më e afërt e mundshme (Video)

0

YouTuber-i Joey Helms ka regjistruar disa pamje fantastike – të cilat tregojnë shpërthimin vullkanik – me dronin e tij DJI FPV.

Siç bëhet e ditur, droni u afrua te lava e vullkanit Fagradalsfjall, duke siguruar një pamje magjepsëse nga afër të kraterit shpërthyes.

Këto pamje unike HD vlerësohet se sigurojnë një pamje të rrallë drejt burimit të vullkanit të lavës gjatë një prej shpërthimeve të tij.

 

Sipas wikipedia, Fagradalsfjall është një vullkan i formuar në periudhën e fundit akullnajore në gadishullin Reykjanes, rreth 40 kilometra nga Reykjavík, Islandë.

Fagradalsfjall është gjithashtu emri për sistemin më të gjerë vullkanik që mbulon një zonë 5 kilometratë gjerë dhe 15 kilometra të gjatë midis sistemeve Svartsengi dhe Krýsuvík.

Maja më e lartë në këtë zonë është Langhóll (385 m).

Asnjë shpërthim vullkanik nuk kishte ndodhur për 800 vjet në Gadishullin Reykjanes deri në 19 mars 2021 kur u shfaq një çarje e çarjes në Geldingadalir në jug të malit Fagradalsfjall.

Shpërthimi është efuziv dhe ende lëshon lavë të freskët që nga 11 korriku i 2021.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here