Për lëkurë të përsosur dhe pa rrudha, ja receta e grave japoneze

0
4

A e dini se orizi konsiderohet si shërim në kozmetikë nga gratë për shekuj të tërë? Përdorur në kujdesin e lëkurës së tyre veçanërisht është vlerësuar bukuria japoneze. Është e pasur me vitamina të grupit B të cilat stimulojnë rritjen dhe rigjenerimin e qelizave, ngadalësojnë plakjen e tyre dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe kjo është gjithçka që gratë kanë nevojë për një pamje verbuese të fytyrës.

Me qëllim të ruajtjes së lëkurës së përsosur dhe parandalimit të plakjes së parakohshme, përdorni rregullisht një maskë orizi.

Përmban antioksidantë dhe krijon mbrojtje të sipërfaqes nga rrezet ultravjollcë, që pengon krijimin e pigmentimit. Pas përdorimit të saj, lëkura bëhet e butë dhe plot shkëlqim.

Dy ose tre lugë oriz të papërpunuar vendosini në ujë të ftohtë dhe lërini derisa të zbuten. Lani orizin e zierë me ujë të vakët dhe shtoni një lugë gjelle me qumësht të ngrohtë. Trazojeni mirë derisa të merrni një përzierje homogjene dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë.

Aplikoni maskën me një shtresë të trashë në lëkurë. Mbajeni atë në lëkurën tuaj për gjysmë ore dhe më pas hiqeni me një peshqir të pastër. Do të mbeteni të kënaqur nga rezultatet!

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here