Prokurorët ukrainas detajojnë akuzat për torturë në Kherson gjatë pushtimit rus: U përdorën metoda të ndryshme dhune

0

Zyra e prokurorit në rajonin jugor Kherson të Ukrainës dha ​​një deklaratë të hënën duke dhënë më shumë detaje në lidhje me katër “dhomat e torturës” të zbuluara në kryeqytetin rajonal pasi u çlirua nga pushtimi rus në fillim të këtij muaji.

Hetuesit ukrainas të krimeve të luftës kanë thënë më parë se kanë gjetur 11 qendra paraburgimi në rajonin Kherson dhe prova të “torturës” të përdorura në katër prej tyre.

Deklarata e sotme tha se katër vendndodhjet ishin në qytet, në ndërtesat e sekuestruara të qendrës së paraburgimit të përkohshëm Kherson, qendrës së paraburgimit dhe në një nga departamentet e policisë së qarkut.

“U gjetën pjesë shkopinjsh gome, një shkop druri, një pajisje e përdorur nga pushtuesit për të torturuar civilët me energji elektrike, një llambë inkandeshente dhe plumba nga muret,” tha ai. “Në qelitë dhe bodrumet u përdorën metoda të ndryshme të torturës, dhunës fizike dhe psikologjike ndaj njerëzve.

Rusia ka mohuar më parë akuzat për krime lufte dhe ka pretenduar se forcat e saj nuk synojnë civilët, pavarësisht provave të gjera të mbledhura nga ekspertë ndërkombëtarë të të drejtave të njeriut, hetues penalë dhe media ndërkombëtare në shumë vende.

Javën e kaluar, Alexander Malkevich, një anëtar i Dhomës Qytetare të Federatës Ruse, një organ këshillimor i mbushur kryesisht me besnik pro-qeveritar, tha se Kievi po planifikonte të akuzonte ushtrinë ruse për krime në Kherson, në një intervistë për shtetin rus. në pronësi të radios Sputnik.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here