Protestat në SHBA/Washingtonit blindohet me ushtarë

0
2

Rreth 1.600 ushtarë amerikanë janë vendosur në zonën e Washingtonit dhe janë në gjendje “të gatishmërisë së lartë”, njoftoi Pentagoni.

Zëdhënësi i Pentagonit, Jonathan Rath Hoffman, tha se forcat me kërkesë të sekretarit të Mbrojtjes, Mark Esper, u vendosën në bazat ushtarake në zonën rreth kryeqytetit, por jo edhe në Washington D.C.

Protestat të cilat filluan në SHBA për shkak të vdekjes të afro-amerikanit George Floyd nga dhuna policore, ende vazhdojnë

Presidenti amerikan Donald Trump kërcënoi se në shumë shtete do të përdorë forcën ushtarake për shkak të përshkallëzimit të dhunës.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here