Provokim ndaj NATO-s? Rusia kryen stërvitje me avionë ushtarakë në një zonë mes Polonisë dhe Lituanisë

0

Rusia ka kryer stërvitje ushtarake në Kaliningrad, një zonë e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë.

Sipas shërbimit për shtyp të flotës ruse të Detit Baltik, luftëtarët rusë Su-27 morën pjesë në lojëra luftarake që simuluan një sulm ajror armik në Kaliningrad.

Ajo vjen vetëm disa ditë pasi Suedia dhe Finlanda e afërt treguan dëshirën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n.

Më shumë se 10 ekuipazhe Su-27 u përfshinë në stërvitje, të cilat “shkatërruan” avionët e armikut të simuluar, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here