Pushuesit kosovarë helmohen nga ushqimi në Durrës

0

Pushuesit kosovarë helmohen nga ushqimi në Durrës

Një grup pushuesish të ardhur nga Kosova për një fundjavë në plazh kanë përfunduar në spitalin rajonal të qytetit të Durrësit.

Shkak është bërë një helmim ushqimor. Drejtuesja e repartit infektiv Nadire Kërtusha thotë se situata e tyre po normalizohet. Nga dëshmitë e para mësohet se në përbërje të grupit janë punonjës të administratës dhe sindikalistë të komunës së Rahovecit.

Pasi kanë konsumuar një drekë në një nga restorantet e zonës së Shkëmbit të Kavajës, grupi ka nisur përgatitjet e kthimit, por gjendja e rënduar shëndetësore e pjesës më të madhe të tyre e ka vështirësuar situatën.

Burimet spitalore bëjnë të ditur se dhe persona nga stafi i restorantit kanë pasur të njëjtat simptoma.

Ndërkaq, policia vendore nuk ka dhënë ende asnjë njoftim zyrtar mbi ngjarjen dhe ecurinë e hetimit.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here