Receta nga Kuzhina Turke / QOFTE E MBUSHUR (30 copë)

0

(Koha e përgatitjes 60 minuta

Përbërësit: 2 gota ujë me bullgur të imët, 2 gota ujë të nxehtë, 1 gota çaji me irmik, 1 gotë çaji me miell, 1 kokërr vezë, 1 lugë gjelle me salcë, piper i kuq, kripë. Për masën e mbushjes: 350 gr. mish i grirë, 3 qepë të thata të mesme, 4 lugë gjelle me vaj luledielli, 1 lugë gjelle me gjalp, pak majdanoz, kripë, piper i zi, piper i kuq. Për ti skuqur: Vaj luledielli.

Përgatitja: Së pari përgatisim masën e brendshme. Qërojmë dhe grijmë imët qepët, i hedhim në një tigan. Shtojmë 4 lugë gjelle vaj luledielli dhe 1 lugë gjelle me gjalp. I kaurdisim qepët deri sa të zbuten. Shtojmë mbi ta mishin e grirë, e përziejmë masën deri sa të mos mbetet lëng. Më pas shtojmë kripë, piper të zi dhe piper të kuq. E përziejmë masën dhe e heqim nga zjarri. Në fund shtojmë majdanozin e grirë dhe e përziejmë përsëri. E lëmë mënjanë të ftohet. Nga ana tjetër shtojmë në një enë të thellë bullgurin dhe irmikun. Shtojmë mbi ta ujin e nxehtë dhe i përziejmë. E mbulojmë enën dhe e lëmë të presë 5 minuta deri sa bullguri të fryhet. Shtojmë mbi të vezën, miellin, salcën e domates dhe erëzat. Nisim ta punojmë me duar, herë pas here lagim duart dhe e përziejmë deri sa të arrijë në një masë të njëtrajtshme. Punojeni masën vetëm duke lagur duart, jo duke hedhur ujë brenda në masë. Nga masa e përfituar ndajmë pjesë sa një kokërr arre dhe i japim formën e topit. Marrim një shtrydhëse limoni, vendosim qesen e kuzhinës në pjesën e formës së shtrydhëses. Nga ana tjetër topthat me bullgur dhe irmik i hapim në pëllëmbë të dorës deri sa të bëhen të holla. Në mes të petës së kësaj mase shtojmë pak nga masa me mish të grirë. Cepat e petës i mbyllim mbi mishin e grirë, pasi të ketë marrë formën e rrumbullakët e vendosim në shtrydhëse dhe e shtypim në mënyrë që të marrë mirë formën. Më pas e nxjerrim. Qoftet me formë si në figurë. E vazhdojmë të njëjtin proces deri sa të përfundojë. Më pas shtojmë vaj luledielli në një tenxhere të thellë, i skuqim topthat e qofteve të mbushura për nga 2-3 minuta. I lëmë mbi pjatën në të cilën kemi shtruar kartpecetë kuzhine. Qoftet e mbushura mund të serviren të nxehta ose të vakëta./FREKUENCA.NET

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here