Recetë/ Qofte azerbajxhani

0

Azerbaycan Köftesi Tarifi

Përbërësit:

1 kg mish i grirë viçi

1 kokërr qepë

2 kokrra patate

1 vezë

2 feta bukë

kripë

Përgatitja:

Grini në rende qepën dhe patatet. Lagni fetat e bukës dhe thërmojini. Hedhim në një enë qepën, patatet, vezën dhe kripën. Gatuajini aq sa të marrin një trajtë të njëtrajtshme. Të marrim pjesë të vogla nga brumi i qofteve dhe e përgatisim në formën që dëshirojmë. I skuqim ngadalë qoftet në vaj luledielli. Qoftet e Azerbajxhanit mund t’i servirni bashkë me domate ose me patate të skuqura.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here