Rusia akuzon Ukrainën për vjedhjen e gazit të destinuar për Moldavinë

0

Gjigandi rus i gazit ‘Gazprom’ akuzon Ukrainën për vjedhjen e gazit që ajo furnizon në Moldavi dhe që kalon tranzit përmes territorit ukrainas përmes një tubacioni.

Gazprom tha se gazi që arrin në pikën e kalimit pranë kufirit me Ukrainën është më i lartë se vëllimi i gazit që arrin në kufirin moldav pas kalimit në Ukrainë, raportojnë mediat e huaja.

Sipas Gazprom, Ukraina grumbulloi ilegalisht 52.5 milionë metra kub gaz të destinuar për Moldavinë vetëm në nëntor dhe ka kërcënuar të zvogëlojë vëllimin e gazit në fund të muajit, pra në dëm të Moldavisë, nëse praktika e paligjshme nga ukrainasit thith gazin e destinuar për vende të tjera.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here