Shkencëtarët zbulojnë metodën për një gjumë të mirë

0

Can't drift off to dream land? One sleep doctor has suggested a simple three-part method 

Gjumi është një betejë më vete për të kërkuar rehatinë dhe qetësinë larg zhurmave gjatë ditës.

Shpesh gjumi prishet nga pirja e kafesë dhe kjo mund të jetë një “betejë” midis trurit dhe qepallave.

Në rradhë të parë, një gjumë i qetë kërkon qetësinë dhe mos trazimin nga ndjenjat e ngatërruara gjatë ditës.

Një gjumë i mirë kërkon një krevat të rehatshëm, po ashtu heqjen e byzylykëve apo varëseve të cilat mund të shkaktojnë edhe probleme shëndetsore.

Gjithashtu një gjumë i mirë kërkon rregullimin e frymëmarrjes poashtu temperatura në dhomë është një shqetësim më vete.

Gjumi i qetë kërkon një dhomë të errët, pa rrëmujë, temperaturë normale  dhe mbi të gjitha qetësinë mendore nga rutina e bezdisshme që keni kaluar gjatë ditës.

Gjumi është një proçes, ku trupi dhe mendja njeriut gjenerohet nga aktiviteti i lodhshëm duke riaktivizuar qelizat për të marrë energjinë e duhur.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here