Sporti në zi/ Shuhet legjenda e basketbollit

0
3

Ish-basketbollisti amerikan dhe emri emblematik i Boston Celtics, John Havlicek ndërroi jetë në moshën 79-vjeçare.

Lajmi mbi vdekjen e tij u konfirmua në faqen e internetit të NBA-së të klubit nga Bostoni ndërsa në njoftim u është dërguar një mesazh ngushëllimi familjes, miqve, por edhe gjithë të tjerëve.

Havlicek ka luajtur basketboll në Universitetin Shtetëror në Ohio. Së bashku me legjendën e NBA-së Jerryjem Lucas, udhëheqi ekipin deri në titullin e kampionit të vendit. Ai u emërua si rezervë e skuadrës amerikane në Lojërat Olimpike në vitin 1960.

Ai u bë i njohur në NBA për nga qëndrueshmëria e tij. Pseudonimin Hondo e mori sipas filmit me John Wayne. Shumica besojnë se Havlicek ka revolucionuar rolin e lojtarit të gjashtë.

Tërë karrierën e kaloi në Boston Celtics, me të cilin 8 herë ishte kampion i NBA-së. Më tepër tituj kanë fituar vetëm Bill Russell dhe Sam Jones, bashkëlojtarët e tij nga Celtics. Konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në historinë e basketbollit. Në vitin 1984 u bë anëtar i Shtëpisë të Basketbollistëve të famshëm. Ai u tërheq në vitin 1978 ndërsa fanella me numrin 17, menjëherë u tërhoq nga përdorimi.

Havelicek është shënuesi më i mirë i Celtics në histori, si dhe i 13-ti në historinë e NBA-së me 26.395 pikë. Njihet si lojtari i parë i cili arriti të shënojë së paku 1.000 pikë në 16 sezone të njëpasnjëshme./AA

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here