Studim/ Lëngu i panxharit forcon muskujt

0

Among all the superfood¿s claimed benefits for body and brain, beetroot has now been found to help muscles recover after intense exercise

Panxhari është një super ushqim për nxitjen e muskujve dhe për shërimin e tyre pas stërvitjes intensive.

Shkencëtarët në Universitetin e Northumbria kryen një studim me 30 meshkuj të cilët merreshin me stërvitje dhe duke pirë lëngun e panxharit ata panë ndryshimet ne trupin e tyre.

Scientists at the University of Northumbria asked 30 men aged between 18 and 28, who work out at least twice a week, to do 100 intensive jump exercises

Pirja e lëngut të panxharit ndihmon në rigjenerimin e qelizave të muskujve duke i relaksuar ato pas lodhjes dhe stërvitjes së zgjatur.

Panxhari ka dhe shumë veti të tjera që i bëjnë mirë organizmit njerëzor, por ky pretendim që kanë nxjerrë shkencëtarët ka rezultuar me sukses.

Nga ushtrimi intensiv shkaktohen dëme të muskujve të këmbëve ndaj lëngu i panxharit përmban kalori dhe karbohidrate që e riaktivizojnë aktivitetin e muskujve.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here