Studimi/ 5 kafe në ditë ulin rrezikun e kancerit të mëlçisë

0

coffee, coffee work, coffee drink, coffee health, coffee workplace, coffee night, coffee benefits, coffee good for health, mocha latte, indian express, indian express news

Pirja e 5 kafeve në ditë mund të përgjysmojnë rrezikun ndaj kancerit të mëlçisë, thonë studiuesit.

Studimi tregon sesa më shumë kafe të konsumoni, aq më e madhe do të jetë mbrojtja kundër kancerit të hepatitit HÇ, i cili është shkaku kryesor i vdekjeve nga kanceri në botë.

Kafja besohet të ketë përfitime shëndetësore me efekt të shkëlqyer për mëlçinë.

Pirja e 5 kafeve sugjerohet për njerëzit normalë, pa pëfshirë këtu gratë që janë shtatzëna.

Molekulat e kafesë kanë antioksidantë, antiinflamatorë, antikarcinogjenë dhe përfitime të tjera të dobishme dhe gjithashtu ul rrezikun ndaj vdekjes.

Disa e kanë quajtur kafenë si një ilaç natyral të mrekullueshëm.

Në studimin e udhëhequr nga profesor Pete Hayes nga Universiteti i Edinburgut u vlerësuan rezultate e më shumë se 2.25 milionë pjesëmarrësve.

Studimi u botuar në revistën BMJ Open.

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here